Dobre sposoby jak oszczędzać na ogrzewaniu

przez | 18 listopada 2013

Zima na razie nie chce do nas przyjść, ale dla osób którym po nocach śnią się rachunki za ogrzewanie taki stan jest na rękę, ale warto przeczytać ten wpis aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych podczas nadchodzącej zimy. Według badań z ubiegłych lat, przeciętnie wydatki na ogrzewanie wynoszą około 3,5 tysiąca złotych przez cały rok, co przy średnim rocznym dochodzie 32 820 zł stanowi około 10% naszych rocznych wydatków (przy dwóch pracujących osobach to 5% całego rocznego budżetu domowego).

ogrzewanie-domu-2

Najprostsze i najbardziej skuteczne byłaby np. wymiana okien bądź ocieplenie domu, ale w tym artykule chcemy się skupić na dobrych nawykach które bez ingerencji budowlanych pomogą nam nieco zaoszczędzić bez wydawania pieniędzy na inwestycje.

1. Zmniejsz temperaturę w domu
Optymalna temperatura to około 20-22 stopni, zacznij od zainstalowania termometru w mieszkaniu bądź w domu, aby przekonać się w jakiej temperaturze żyjesz. Następnie kiedy temperatura wychodzi poza tą skalę i masz np. 25 stopni przykręć grzejniki, a każdy stopień w dól da Ci około 5% oszczędności.

2. Dopasuj temperaturę do siebie
Ustaw niższą temperaturę kiedy jesteś w pracy bądź wyjeżdżasz na kilka dni, nie warto grzać pustego mieszkania na maksa, obniż temperaturę do 18-19 stopni, abyś po powrocie w mieszkaniu bądź w domu nie zastał grzyba na ścianie, kiedy całkowicie wyłączysz grzanie.

Możesz także, najlepiej za pomocą programatora, dostosować temperaturę w czasie kiedy jesteś w pracy, domu i śpisz. Kiedy Cię nie ma może być kilka stopni mniej, kiedy jesteś ustaw optymalną temperaturę, a kiedy śpisz nieco niższą – nie dość że będzie Ci się lepiej spało to jeszcze w kieszeni zostanie więcej.

3. Zostaw wolne miejsce przy grzejnikach
Nie dostawiaj mebli ani innych dużych rzeczy do grzejników, gdyż tamujesz przez to prawidłowe oddawanie ciepła przez grzejniki, dzięki temu powietrze może swobodnie się przemieszczać po mieszkaniu.

Można też pomyśleć o ekranach za grzejnikami (na ścianie) które mają za zadanie odbijać ciepło w stronę pokoju, a nie ściany.

4. Nie uchylaj okien na wiele godzin
Lepiej wietrzyć szybko i intensywnie np. poprzez zrobienie przeciągu niż uchylanie okien na wiele godzin. W sytuacji uchylonego okna dłużej potrwa aż mieszkanie czy dom się wywietrzy niż w przypadku gdy zrobimy solidny przeciąg.

5. Gdy wietrzysz mieszkanie wyłącz grzejniki
Kiedy masz zamiar wietrzyć mieszkanie, jak to zostało opisane w punkcie poprzednim, najpierw zakręć wszystkie grzejniki, aby ciepło nie uciekało przez uchylone okna.

6. Sprawdź szczelność okien
Kiedy nie masz najnowszych okien warto przyjrzeć się właśnie nim, sprawdź czy dobrze się domykają oraz czy mają sprawne uszczelki, jeśli firanka przy większym wietrze porusza się, zajmij się naprawą okien.

Porady, które warto rozważyć, jeśli denerwują nas rachunki za ogrzewanie, nie wszystkie trzeba stosować, bo kiedy mamy małe dziecko w domu, nie warto oszczędzać na niskich temperaturach poprzez przykręcanie grzejników i utrzymywaniu 19 stopni, bo może nas to więcej kosztować niż jest to warte zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy. Nie miej jednak warto mieć świadomość, że możemy jakoś walczyć z wysokimi rachunkami.

3 myśli nt. „Dobre sposoby jak oszczędzać na ogrzewaniu

  1. Robert

    Najważniejsze w tym wszystkim jest aby widzieć efekty tego co robimy, bo inaczej bardzo szybko się zniechęcimy, bo takie oszczędzanie wymaga sporo uwagi i przede wszystkim systematyczności. Na początku warto spisać sobie różne rzeczy jak: odczyt średniej temperatury przez ostatni miesiąc, ile zużywamy energii do ogrzewania (zależy kto gdzie mieszka) i miesięcznych kosztów tej energii (a nie prognoz). Potem także zapisujemy sobie nasze efekty i porównujemy ze stanem początkowym kiedy jeszcze nie oszczędzaliśmy na ogrzewaniu.

  2. Bialskie Firmy

    Trochę kosztowna sprawa, ale najważniejsze to ocieplić dom! To chyba najlepsza inwestycja. Koszt można zmniejszyć, jeśli skorzystamy z dotacji lub część pracy wykonamy sami.

    1. Mateusz W. Autor wpisu

      Bialskie Firmy, dzięki za komentarz.

      Nigdy nie słyszałem o dotacjach na ocieplenie domu, może rozwiniesz temat, gdzie takie coś funkcjonuje? Jestem ciekaw, bo ja tylko o kolektorach słonecznych, że możemy dostać dotację na 50% inwestycji, ale warunki są dziwne (np. nie możemy wyłożyć gotówki, tylko trzeba skredytować).

      Wydaje mi się że punkt nr. 6 jest najważniejszy bo sam teraz walczę z oknami w swoim mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *