Jak zamknąć konto w banku?

przez | 17 września 2015

Zamykanie konta bankowego

Ostatnio przedstawiłem wam po raz pierwszy propozycję otwarcia konta bankowego, promocję w której za samo otworzenie konta otrzymujemy premię 55 zł, a jeśli się postaramy i założymy dodatkowo lokatę możemy zarobić ponad 80 zł. Dodatkowo ostatni rok obfity był w różnego typu promocje bankowe, które pozwalały zyskać dodatkowe pieniądze za korzystanie z różnych usług banków, licząc że zostaniemy na dłużej.

Wybierz bank, w którym chcesz zamknąć konto:
mBank
Inteligo
Meritum
ING Bank
Raiffeisen Polbank
Eurobank

Z tego powodu, zapewne wiele osób posiada więcej kont bankowych niż jedno, które jest naszym głównych rachunkiem. Zapewne reszty kont nie odwiedziliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a o niektórych całkiem już zapomnieliśmy, że takie w ogóle założyliśmy i ciągle je mamy.

Dodatkowo w ostatnim czasie w mediach pojawiło się kilka historii, w których bank po kilkunastu latach upomniał się o jakieś zaległe pieniądze, które wraz z odsetkami karnymi rosły sobie w samotności osiągając próg, w którym bank zaczyna automatycznie wysyłać wiadomości z prośbą o uregulowanie zaległości. Wtedy jest już za późno i niestety musimy zapłacić, a potem szukamy właśnie tego wpisu w jaki sposób skutecznie zamknąć konto w banku?

Ogólne rady dotyczące zamykania konta bankowego

 1. Wycofać wszelkie zgody marketingowe zanim rozpoczniemy proces zamykania.
 2. Zwrócić wszystkie karty jakie posiadamy do rachunku oraz wszelkie inne instrumenty płatnicze.
 3. Zrób kopię całej historii transakcji na koncie. Można to zrobić za pomocą wydruku PDF lub XLS lub jeśli nie jest to możliwe w postaci zrzutu ekranu z historii.
 4. Przelać dostępne środki na inne twoje konto bankowe.
 5. Po zamknięciu konta sprawdzić czy konto na pewno zostało zamknięte.
 6. W przypadku kiedy zamykamy konta poprzez wysyłanie listu tzw. drogą korespondencyjną należy zawsze wysyłać list polecony i zachować potwierdzenie nadania.

W takim razie jak zamknąć konto w banku?

Banki nie posiadają ujednoliconej procedury zamykania rachunków. Przedstawię tutaj ogólną procedurę zamykania konta, następnie przedstawię także procedury dla poszczególnych banków.

 1. Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego wymaga formy pisemnej. Tutaj gotowy ogólny wzór wypowiedzenia.
 2. Wymagany jest odręczny podpis na piśmie wypowiedzenia. Podpis ten musi być zgodny ze wzorem, który składaliśmy na umowie otwarcia rachunku. Jeśli otwieraliśmy rachunek za pośrednictwem przelewu z innego banku podpis musi być, ale nie musi być zgodny ze wzorem.
 3. Dane jakie muszą znaleźć się w wypowiedzeniu: 1) imię i nazwisko, 2) PESEL, 3) numer rachunku który chcemy wypowiedzieć oraz termin wypowiedzenia (najczęściej 30 dni ale warto to sprawdzić w Regulaminie banku), 4) Numer konta w innym banku, na które powinny zostać zwrócone środki z zamykanego konta
 4. Złożyć pismo w oddziale banku lub za pośrednictwem drogi korespondencyjnej. W przypadku wysłania wypowiedzenia listownie, banki wymagają niekiedy dodatkowych załączników jak skan dowodu osobistego. Warto to najpierw sprawdzić gdyż w innym wypadku konto nie zostanie zamknięte.

Jeżeli zdecydujemy się na zamknięcie konta w oddziale banku najprawdopodobniej wystarczy jedna wizyta. Jeśli natomiast chcemy wypowiedzieć umowę korespondencyjnie (większość banków to umożliwia) to przed złożeniem wypowiedzenia warto skontaktować się z bankiem by spytać o przebieg procedury zamknięcia rachunku bankowego. Banki czasem stosują niestandardowe procedury, np. wymóg przesłania wzoru podpisu uwierzytelnionego notarialnie.

Ogólnie wiemy co mamy zrobić, teraz przedstawię wam szczegółowe procedury dla poszczególnych banków.

Jak zamknąć konto mBank

Zamykanie konta w mBanku może się odbyć poprzez cztery kanały: 1) poprzez stronę w serwisie transakcyjnym 2) telefonicznie składając dyspozycję u Konsultanta mLinii 3) fizycznie w placówce banku składając dyspozycję pracownikowi oraz 4) poprzez przesłanie własnoręcznie napisanego wypowiedzenia umowy na adres korespondencyjny banku.

Wybór opcji mamy więc bardzo szeroki, teraz czas na szczegóły dla każdej z opcji:

1) zamykanie konta poprzez serwis trasakcyjny:

Pasaż → Usługi → Wypowiedzenie rachunku lub
Pasaż → Usługi → Dyspozycje → Rachunki →Wniosek o wypowiedzenie rachunku lub
Ekspert online → Wsparcie w obsłudze konta → Rachunki → Typ sprawy: Wypowiedzenie

2) zamykanie konta telefonicznie poprzez mLinię:

Kontaktujemy się z mLinią pod numerem 801 300 800 następnie dokonujemy identyfikacji tożsamości, a na końcu konsultant przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

3) zamykanie konta w placówce banku:

Do wybranej placówki należy udać się z dokumentem tożsamości. Pracownik przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

4) zamykanie konta drogą listowną:

Musimy własnoręcznie napisać wypowiedzenie umowy, w którym musi znaleźć się: imię i nazwisko posiadacza/posiadaczy rachunku, numer PESEL posiadacza/posiadaczy, numer rachunku do przelania środków pozostałych na zamykanym rachunku, tryb w jakim ma być rozwiązana umowa (np. miesięczny) oraz podpis zgodny ze wzorem złożonym na umowie otwarcia rachunku. Wysyłamy list na adres korespondencyjny banku.

mBank S.A.
Bankowość Detaliczna
Skrytka Pocztowa 2108
90-959 Łódź 2

Najwygodniejszą formą zamknięcie konta w mBanku jest sposób poprzez serwis transakcyjny, ale jeśli chcemy mieć największą pewność najlepiej zrobić to dzwoniąc na mLinię, gdyż rozmowy są nagrywane, co w razie sytuacji nie zamknięcia naszego konta jest dobrym argumentem w sprawie.

Jak zamknąć konto Inteligo

Mimo, iż Inteligo, którego właścicielem jest PKO Bank Polski S.A. chce być przyjazny klientom nie daje zbyt wielu opcji do wyboru. Mamy dwie, ale tak naprawdę jedną:

 1. Zamknięcie konta poprzez wypełnienie wzoru wypowiedzenia i przesłanie go na adres korespondencyjny banku.
 2. Drogą elektroniczną jeśli mamy UWAGA “Podpis kwalifikowany dla dokumentów wysyłanych w formie elektronicznej”.

Dla większości osób pozostaje tylko opcja numer 1. Co musimy zrobić? Należy pobrać tutaj wzór wypowiedzenia, wypełnić go, podpisać i przesłać na adres korespondencyjny banku:

Inteligo
Powszechna Kasa Oszczędności
Bank Polski Spółka Akcyjna
ul. Migdałowa 4
02-796 Warszawa

Jak zamknąć konto w Meritum

W przypadku zamykania konta w tym banku nie będzie konieczna wizyta w placówce, choć i taka też opcja jest. Konto w Meritum banku zamknąć możemy na trzy sposoby: 1) poprzez internetowy system transakcyjny banku, 2) wizytę w placówce banku lub 3) przesłanie wypowiedzenia drogą listowną.

1) zamykanie konta poprzez serwis transakcyjny:

Logujemy się do systemu, następnie wchodziły do zakładki Wnioski i dyspozycje, a następnie wybieramy Wniosek o zamknięcie konta. Bardzo proste i nie tracimy zbyt wiele czasu.

2) zamykanie konta w placówce banku:

Do wybranej placówki należy udać się z wypełnionym wnioskiem o zamknięcie konta (tutaj link do pobrania). Pracownik przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

3) zamykanie konta drogą listowną:

Musimy wypełnić przygotowany przez bank wzór wypowiedzenia umowy (tutaj link do pobrania). Podpisać własnoręcznie, a następnie przesłać na adres korespondencyjny banku:

Meritum Bank ICB S.A.
ul. Piastowska 7
80–332 Gdańsk.

Jak zamknąć konto w ING

Zamknięcie konta w ING Banku Śląskim odbywa się bez okresu wypowiedzenia oraz bez dodatkowych opłat. Z tych zalet to tyle, gdyż konto można zamknąć tylko w oddziale banku składając taką dyspozycję w kasie banku. Konto zamykane jest od razu bez zbędnych formalności.

Wkrótce pojawi się tutaj aktualizacja, w której znajdzie się opis procedur likwidacji kont w innych bankach. Docelowo znajdą się tutaj wszystkie banki, w których można założyć konto na terenie naszego kraju.

Jak zamknąć konto w Raiffeisen Polbank

Zamknięcie konta w Raiffeisen Polbank odbywa się za 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Konto możemy zamknąć na dwa sposoby.

1) zamykanie konta w placówce banku:

Do wybranej placówki należy udać się z wypełnionym wnioskiem o zamknięcie konta (tutaj link do pobrania). Pracownik przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

2) zamykanie konta drogą listowną:

Musimy wypełnić przygotowany przez bank wzór wypowiedzenia umowy (tutaj link do pobrania). Podpisać własnoręcznie, a następnie przesłać na adres korespondencyjny banku:

RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A.
ul. Piękna 20
00-549 Warszawa

Jak zamknąć konto w Eurobanku

W lutym 2016 roku sam rozpocząłem procedurę zamykania konta w eurobanku, po skorzystaniu z promocji, czas nadszedł na zamknięcie, gdyż utrzymanie konta kosztuje 10 zł miesięcznie lub trzeba pamiętać o wpłacie min. 1 500 zł w każdym miesiącu.

W przypadku Eurobanku do zamknięcia konta nie będzie wymagana wizyta w placówce, choć i taka też opcja jest. Konto w Eurobanku zamknąć możemy na trzy sposoby: 1) poprzez internetowy system transakcyjny banku, 2) wizytę w placówce banku lub 3) przesłanie wypowiedzenia drogą listowną.

1) zamykanie konta poprzez serwis transakcyjny:

Logujemy się do systemu, następnie wchodziły do zakładki Konto, a następnie wybieramy Szczegóły konta. Następnie przepisujemy kod z wiadomości SMS. Bardzo proste i nie tracimy zbyt wiele czasu.

2) zamykanie konta w placówce banku:

Do wybranej placówki Eurobanku należy udać się i tam otrzymamy wniosek do wypełnienia. Niestety nie możemy go pobrać ze strony banku. Pracownik przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

3) zamykanie konta drogą listowną:

Odręcznie napisany wniosek (brak wzoru jest tu znacznym utrudnieniem ze strony banku, choć pewnie możemy skorzystać ze gotowego wzoru innego banku lub znalezionego w internecie). Na piśmie należy zawrzeć wszystkie nasze dane identyfikacyjne: numer rachunku, dane osobowe, numer dowodu oraz numer rachunku, na który mają zostać przesłane środki z konta. Następnie przesłać na adres korespondencyjny banku:

Euro Bank S.A.
ul. Św. Mikołaja 72
50-126 Wrocław

Wkrótce pojawi się tutaj aktualizacja, w której znajdzie się opis procedur likwidacji kont w innych bankach. Docelowo znajdą się tutaj wszystkie banki, w których można założyć konto na terenie naszego kraju.

12 myśli nt. „Jak zamknąć konto w banku?

 1. Karol B24

  Jak do tej pory tylko raz zamykałem konto i było to konto w Millenium i z tego co pamiętam musiałem udać się do placówki aby je zamknąć. Poszło to dosyć szybko ale kilka dni później jeszcze dostałem telefon czy aby na pewno chce je zamknąć a gdy powiedziałem że tak – na pewno, zaczęto mnie zarzucać szeregiem nowych ofert na które ostatecznie nie przystałem.

  To ale ani tak pikuś bo swego czasu byłem świadkiem zamykania konta w BZ WBK. To już nie było takie proste ponieważ nie tylko trzeba było upewnić pracownika placówki że konto jest nam nie potrzebne ale również otrzymamy jeszcze podczas tej samej wizyty do ręki telefon i zdalny pracownik banku będzie nas przekonywał że nie warto zamykać konta 😉

 2. BPH TFI

  Wszystko rzeczowo wyjaśnione, z pewnością pomoże to wielu klientom banków. Uczenie świadomości finansowej powinno być domeną nie tylko blogerów. Dobrze jednak, że jest to domena kogokolwiek 🙂

 3. dostawca energii

  najprościej iść do placówki, najgorsze jest czekanie, myślałem, że pójdę zamknę by od nowego mc mi nie naliczali opłaty, nie da rady okres wypowiedzenia i w efkcie musiałem zapłacić jeszcze za 2 mc, ehh ;/

 4. Tomasz

  Przede mną właśnie zamknięcie konta w ING. Cieszę się że nie ma okresu wypowiedzenia. Jednak szkoda, że nie można zrobić tego w inny sposób, tylko osobiście w oddziale. Najbliżej mam mały oddział na wielu mieszkańców, więc pewnie w spędzę tam dobre 2 godziny 🙁

 5. POS Group

  Na szczęście zamknąć konto można znacznie szybciej niż je otworzyć. I większość banków nie robi żadnego problemu w związku z tym.

 6. Kontomania

  Artykuł z pewnością jest przydatny dla osób które mają konta w opisywanych bankach, jednak najprościej (i najszybciej) moim zdaniem po prostu skontaktować się z bankiem – powinni od razu udzielić informacji w jaki sposób można zamknąć rachunek, jaki jest okres wypowiedzenia itd. Przy “ogólnych radach dotyczących zamykania konta bankowego” dodałbym jeszcze skopiowanie zapisanych w bankowości online numerów kont innych osób (“kontaktów”).

 7. Zaradny81

  Najgorsze jest to, że trudniej zamknąć niż otworzyć. Korzystam aktywnie z wszelkich intratnych promocji bankowy, Cash Back’ów itp przynęt. Zarobiłem już kilka tysięcy w przeciągu ponad 2 lat, zatem stwierdzam, że to się opłaca. Niestety otworzyć konto można w 15 minut, ale z zamknięciem zazwyczaj bywają problemy. Przekonałem się kilkukrotnie o tym, kiedy np wysłałem pocztą tradycyjną wniosek o zamknięcie konta, a po miesiącu dostałem zwrotk,ę że konto nie zostało zamknięte ponieważ np podpis nie zgadza się z wzorem. Teraz zawsze robię tak, że udaję się placówki stacjonarnej osobiście. Trudno, po tym jak otrzymałem profity z banku z tytułu korzystania z konta, inwestuję swój czas i kilka złotych na benzynę, aby osobiście udać się do banku i zakończyć współpracę.
  Mam pytanie: w powyższym świetnym tekście napisane jest, że zamykając konto najlepiej oddać kartę bankomatową/kredytową. Dlaczego? Czy nie wystarczy jej pociąć i wyrzucić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *