Co to jest niezależność finansowa

przez | 21 października 2013

Gdybyś przeprowadził ankietę wśród swoich znajomych, w której znajdowałoby się jedno pytanie otwarte: czym jest według niego niezależność finansowa to sporo osób odpowiedziałby zapewne, że są to bardzo wysokie dochody dzięki którym są wstanie zaspokoić większość swoich potrzeb i zachcianek jak np. mieszkanie, dom, wakacje raz na rok, nowy samochód z salonu i aby jeszcze trochę na koniec z tego zostało. Kolejna część osób, które dopiero startują “w życiu na własny rachunek” niezależność finansowa oznacza to, że mogą sami się utrzymać bez pomocy rodziców i mieć jeszcze pieniądze na jakąś rozrywkę.

Wbrew temu co większość ludzi myśli o niezależności finansowej co jest im wbijane do głowy przez mass media to nieprawda, gdyż według tych dwóch schematów zaprezentowanych, tacy ludzie jeszcze bardziej stają się zależni od pracy, która dostarcza im pieniędzy na wszystkie ich potrzeby, które w sporej części nie są ich potrzebami ale zachciankami.

Tak naprawdę w tych obydwu sytuacjach strumień naszych zarobionych pieniędzy przekierowujemy do innych podmiotów i osób, a na koniec liczymy że z całego zbiornika pieniędzy zostanie jeszcze parę kropel, których nie wydaliśmy. A co się stanie kiedy pewnego czasu nikt przed odkręceniem kurka nie napełni zbiornika? Wtedy bardzo szybko wyschnie nam zgromadzony zapas (o ile jest!) a następnie będziemy zmuszeniu do awaryjnego dopełniania zbiornika, jeśli nie znajdziemy na przykład nowej pracy.

Jak widać niezależność finansowa to zupełnie coś innego co udaje się osiągnąć bardzo małej części ludzi, ale jeśli bardzo chcemy i jesteśmy gotowi na powiedzenie sobie prawdy i przeliczenie naszych przepływów finansowych, to może nam się udać dołączyć to tego wąskiego grona i będziemy zupełnie inaczej postrzegali nasze życie. Niestety nie jest łatwe, przyjemne i szybkie.

Co to jest niezależność finansowa?

Miarą niezależności finansowej jest czas. Chodzi tu o okres, przez jaki możesz utrzymywać się, nie pracując i nie zdobywając nowych pieniędzy. Wielkość konta, czyli ilość środków na nim, nie ma tu znaczenia w cyfrach absolutnych. Sens ma jedynie rozpatrywanie wszystkiego w szerokim kontekście przepływów miesięcznych.

Na tym blogu, w każdym nowym wpisie, są informacje i porady, które pomogą Ci otworzyć oczy na twoją sytuację finansową, wskazówki które wskażą Ci błędy i rozwiązania większości podstawowych błędów i trudności związanych z finansami osobistymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *