Oszczędzanie energii – jak oszczędzać prąd w domu?

przez | 18 marca 2015

Ten wpis chodzi za mną już od kilku miesięcy, ale postanowiłem go napisać dopiero wtedy, kiedy u mnie pojawią się efekty w oszczędzaniu energii elektrycznej i będę mógł podzielić się tymi sukcesami z czytelnikami bloga. Na efekty moich starań muszę czekać dość długo, bo prognozę firma RWE zmienia raz na pół roku, a działać trzeba na długo przed otrzymaniem nowej prognozy.

Według danych GUS średnie zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym to 250 kWh miesięcznie. Najlepsze jest to, że nikt nigdy nie spotkał przeciętnego kowalskiego i przeciętnej rodziny, ale tak to już jest z tą nieszczęsną średnią. A ile kosztuje prąd? To zależy przede wszystkim od regionu i dostawcy. W Warszawie prąd kosztuje około 60 groszy za kWh, jest to koszt prądu wraz z opłatą za przesył.

[table “” not found /]

Wszystkie dane przedstawione są w ujęciu jednego miesiąca. Cena prądu przyjęta do moich obliczeń wynosi 0,6 zł.

[table “” not found /]

Blisko 400 zł rocznie mniej tylko na prąd wygląda bardzo dobrze, jeszcze lepiej te oszczędności na energii wyglądają gdy zestawimy je z przeciętnym gospodarstwem w Polsce, prawie 50% mniej. Dodatkowo prognozuję, że w kolejnych okresach rozliczeniowych będzie to jeszcze mniej, gdyż cześć starań w kierunku zmniejszenia zużycia prądu poczyniłem dopiero nie dawno, na początku tego roku (mamy teraz 2015 rok, dla osób czytających do za na przykład rok) zainwestowałem w oświetlenie LED mieszkania, które co prawda zwracało się 8 miesięcy, ale długoterminowo powinno przynieść ponad 300-400 zł oszczędności każdego roku.

Wszystkich sceptyków zmartwię, gdyż w mieszkaniu mam kuchnię elektryczną, czyli moje rachunki za prąd powinny być znacznie większe od tych co posiadają kuchenkę gazową. Dużo gotujemy, 2-3 razy w tygodniu korzystamy z piekarnika, a dodatkowo mamy zmywarkę, która dodatkowo pomaga w oszczędzaniu wody o czym pisałem we wpisie o jak oszczędzać wodę. Powinniśmy zdecydowanie zużywać więcej prądu niż osoby bez tych urządzeń.

Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym

Wstęp mamy za sobą, chciałbym zanim przejdziemy do rad jak oszczędzać energię elektryczną przedstawić miejsca i konkretne urządzenia, które generują największy pobór prądu. Dane takie są ogólnodostępne i publikuje je regularnie GUS. Dla nikogo na pewno nie jest zaskoczeniem, że głównym prądożercom jest lodówka. Na drugim miejscu znajduje się oświetlenie domu wraz z całym małym sprzętem AGD, a na trzecim wspominana kuchnia elektryczna, która odpowiada za aż 20% całkowitego zużycia, więc wszyscy co mają kuchenkę gazową są “na plusie” ale tylko teoretycznie bo i tak muszą zapłacić opłatę za gaz wraz z kosztami jego przesyłu, co często jest nie mniej, a nawet więcej niż oszczędnej kuchni elektrycznej.

zużycie energii w gospodarstwie domowym

Podstawowe zasady oszczędzania energii w domu

Po pierwsze. Skup się na najbardziej energochłonnych urządzeniach.

Po drugie. Pamiętaj, że urządzenia nawet o niewielkim poborze prądu jeśli pracują 24 godziny na dobę spowodują duże zużycie energii.

Po trzecie. Kupując nowy sprzęt, zwróć uwagę na to, ile energii będą pobierać. Porównaj z konkurencyjnymi urządzeniami oraz sprawdź mniejsze urządzenia.

Po czwarte. Kupując nowy sprzęt zwróć uwagę na jego klasę energetyczną i kupuj tylko urządzenia z najwyższą klasą (A). Wysokość klasy nie warto porównywać pomiędzy różnymi urządzeniami, które mają różną wielkość. Duża lodówka z klasą A+ będzie miała znacznie większy pobór prądu niż mała z klasą B. To samo dotyczy telewizorów i wielu innych sprzętów. Klasa jest istotna w obszarze tego samego modelu urządzenia, ale sprzedawanego w różnych klasach energetycznych.

Po piąte. Włącz myślenie i wykształć w sobie zdrowe nawyki jak gaszenie światła, wyłączenie telewizora kiedy nikt nie ogląda czy nie zaglądanie do lodówki po obiedzie, aby sprawdzić tylko czy działa światło i nikt niczego nie ukradł 🙂

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

Lodówka
Lodówka site by sideJak już wspomniałem lodówka wraz z zamrażarką odpowiada nawet za 30% całkowitego zużycia prądu w naszych domach. Dlatego w pierwszej kolejności należy tutaj wprowadzać zmiany, aby odczuć oszczędności w rachunkach za prąd.

W przypadku gdy już mamy lodówkę i nie zamierzamy w ciągu najbliższego czasu wymieniać lodówki nie możemy sobie pozwolić na zastosowanie wszystkich możliwych sposobów. W takim przypadku najważniejsza jest zmiana naszych nawyków oraz możliwe że będą potrzebne niewielkie zmiany w ustawieniach.

1. Należy sprawdzić temperaturę jaka jest zarówno w lodówce jak i w zamrażalniku. W lodówce optymalna temperatura to około 7 stopni Celcujsza, a w zamrażarce ok. -18 stopni Celcujsza. Dodatkowe zmniejszanie temperatury nie poprawi nam jakości przechowywania produktów, a za niższą temeperaturę będziemy musieli słono zapłacić.

2. Warto trzymać porządek w lodówce dzięki temu po pierwsze szybciej znajdziemy to czego potrzebujemy i zawsze będzie to w tym samym miejscu. Po drugie opróżnianie lodówki z niepotrzebnych produktów sprawi, że lodówka będzie miała mniej pracy.

3. Nigdy nie wkładaj ciepłych potraw i napoi do lodówki, gdyż zużyje ona bardzo dużo energii na schłodzenie ich. Poczekaj, aż wszystko wystygnie w temperaturze pokojowej bądź jeśli masz taką możliwość to na dworze, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa niż pokojowa.

4. Nie należy w lodówce trzymać otwartych drzwi zbyt długo – porządek w lodówce pomaga oszczędzać energię

5. Należy okresowo sprawdzać szczelność drzwi lodówki i stan uszczelek drzwi od lodówki i zamrażarki.

6. W zimę oraz chłodniejsze dni, jeśli chcesz schłodzić napoje, możesz trzymać je na balkonie, zamiast w lodówce.

7. Nie należy ustawiać lodówki w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło. Sprawdź czy czasem lodówka nie stoi przy ścianie, w której znajduje się komin od ogrzewania.

8. Należy upewnić się, czy otwory wentylacyjne nie są niczym zasłonięte o ile to możliwe należy okresowo usuwać kurz mogący pogarszać warunki wentylacji za sprzętem chłodniczym.

Dodatkowe rady jeśli masz zamiar kupować lodówkę w najbliższym czasie:

9. Mierz siły na zamiary – nie kupuj zbyt dużej lodówki do twoich potrzeb. Dobrym przykładem są tu lodówki side-by-side, które zużywają 2x więcej energii niż przeciętna lodówka.

10. Wybieraj tylko urządzenia z najwyższą klasą energetyczną (A+, A++).

11. Przy zakupie lodówko-zamrażarki, należy pamiętać, że najbardziej energooszczędne są urządzenia, w których temperatura każdej z części jest regulowana. Korzystna cechą jest możliwość niezależnego włączania i wyłączania obu elementów.

Oświetlenie
Słabe oświetlenie w naszym domu może doprowadzić do spadku naszej wewnętrznej energii, gdyż ludzie są zazwyczaj światłolubni. Dodatkowo słabe oświetlenie może spowodować u nas różnego typu choroby ze zdrowiem jak chociażby pogorszenie się naszego wzroku. W związku z tym nie można radykalnie wyrzucić wszystkich mocnych żarówek i zastąpić je słabszymi. Podobnie jak wszędzie najlepszym doradzą będzie zdrowy rozsądek.

Żarówka LED oszczędzanie1. Nie zostawiajmy zapalonego światła w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy.

2. Zmień układ mebli w mieszkaniu tak aby kanapa, fotel czy biurko, gdzie spędzamy dużo czasu znajdowało się blisko okien, dzięki czemu będziemy mogli dłużej korzystać ze światła dziennego.

3. Wymień oświetlenie na bardziej energooszczędne przede wszystkim w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Z każdym rokiem coraz tańsze i bardziej dostępne jest oświetlenie w technologii LED, które od kilku miesięcy sam stosuję. Jedna żarówka LED zastępująca żarówkę o mocy 80W zużywa 90% mniej prądu czyli 8W, ale z doświadczenia wiem że należy LEDy kupić nieco mocniejsze niż aktualne żarówki.

4. W przypadku żyrandoli z wieloma żarówkami możemy zastosować podwójne włączniki światła, aby nie włączać wszystkich żarówek jednocześnie. Dodatkowo możemy wykorzystać mało popularne ściemniacze do ograniczenia poboru energii przez żarówki.

5. Podczas malowania pomieszczeń, szczególnie tych z których dużo korzystamy w ciągu dnia, stosujmy jasne kolory farb, które odbijają znacznie więcej światła niż ciemne. Biała ściana obija ok. 85% padającego na nią światła.

6. Pomieszczenia, w których zamierzasz spędzać większość czasu jak pokój dzienny planuj od zachodu i południa, zdecydowanie dłużej będzie dostępne światło dzienne. W przypadku mieszkań w blokach, podczas zakupu, zwracaj na to szczególną uwagę, w którym kierunku wychodzą okna.

Kuchnia elektryczna i piekarnik
Przede wszystkim w nowych blokach nie podłącza się już gazu, a także wiele osób z wygody przechodzi na płyty elektryczne do gotowania. Ten punkt warto przeczytać nawet kiedy w swojej kuchni posiadasz kuchenkę gazową, gdyż część rad pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za gaz.

Kuchnia elektryczna i pierkarnik1. Zawsze, kiedy tylko to możliwe, korzystaj z pokrywek na garnki, dzięki którym woda np. na makaron zagotuje się znacznie szybciej. Także przygotowywane dania pod pokrywą przygotują się znacznie szybciej.

2. Dopieraj wielkość garnka do używanego pola na płycie elektrycznej, bo oczywiste jest że w innym wypadku część energii zmarnuje się.

3. Korzystaj tylko z naczyń, które dobrze przewodzą ciepło. Najlepsze będą cienkie garnki z powłoką ceramiczną.

4. W przypadku piekarnika podstawą jest otwieranie drzwiczek tylko kiedy wkładamy i wyjmujemy potrawy.

5. Kiedy czas pieczenia w piekarniku zbliża się do końca wyłącz go kilka minut wcześniej, gdyż nadal będzie trzymał on wysoką temperaturę.

6. Niektóre dania nie wymagają wcześniejszego nagrzewania piekarnika, więc włóż je jednocześnie włączając piekarnik.

7. Planuj kiedy będziecie korzystali z piekarnika, tak aby nie chodził codziennie. Dzięki planowaniu można zrobić dwa a nawet trzy dania za jednym grzaniem, dzięki czemu nie będzie musiał się za każdym razem rozgrzewać.

8. Częściej korzystaj z piekarnika w chłodnych okresach, gdyż piekarnik wydziela bardzo dużą ilość ciepła, która pomoże ogrzać kuchnię, a gdy czasem kuchnię wraz z salonem, kiedy mamy aneks kuchenny. Staraj się zminimalizować korzystanie z piekarnika w upalne dni.

Pralka i zmywarka
Pralka ze zmywarką odpowiadają za niecałe 10% zużycia energii, nie jest to tak dużo jak lodówka, ale stosując poniższe rady na pewno znajdziesz się poniżej tego poziomu.

zmywarka1. Zawsze wypełniaj pralkę jak i zmywarkę do maksymalnej ładowności, gdyż zużyje tyle samo wody i prądu do podgrzania tej wody czy będzie 3/4 czy cała.

2. Pierz w możliwie niskich temperaturach prania, a w zmywarce korzystaj z szybkich programów, które zużywają mniej wody i prądu.

3. Wybieraj możliwie krótkie cykle prania (o ile stan zabrudzenia na to pozwala). Staraj się grupować odzież według stopnia zabrudzenia i oczywiście koloru, a następnie dobierz możliwe krótki program.

4. Korzystaj z programów oszczędnych pralki (Np. eco).

5. Korzystaj z wydajnych proszków.

Telewizor
Najchętniej bym napisał “wyrzuć telewizor” dzięki czemu zaoszczędzisz masę czasu i pieniędzy. Jednak byłbym hipokrytą bo sam mam telewizor, choć z niego prawie wcale nie korzystam, od czasu do czasu włączę jakiś film na DVD. Telewizji nie oglądam, nie mam podłączonej od kilku miesięcy, ale telewizji nie oglądam od kilku lat i naprawdę dzięki temu poprawiło się moje samopoczucie, ale najważniejszy jest czas, którego nie tracę na bierne oglądanie telewizji. Co radzę tym przypadku, aby oszczędzić trochę energii?

telewizor-led1. Po pierwsze telewizor włączaj kiedy zamierzasz obejrzeć coś konkretnego. Nie pozwól aby telewizor był włączony cały tylko po to abyś go słyszeć: podczas sprzątania, podczas gotowania, kiedy siedzimy przed komputerem, a co najgorsze kiedy poświęcamy czas i uwagę dzieciom. Nieświadomie uczysz swoje dziecko właśnie takiego zachowania i biernie przyzwyczajasz go do ciągle włączonego telewizora.

2. Nie zasypiaj przy telewizorze, po pierwsze telewizor jest włączony kiedy już go nie oglądasz, a po drugie nie wyśpisz się dobrze, gdyż mózg nie odpoczywa tylko przyswaja to co dzieje się tle.

3. Wyłączaj telewizor i przede wszystkim dekoder od telewizji z gniazdka, aby nie pracowały w trybie stand-by. Telewizor pobiera kilka wat, ale dekoder niezależnie czy go włączysz czy nie pobiera ok. 20-30 wat.

4. Jeśli już kupujesz telewizor, wybierz ten o niskim poborze prądu (LED lub OLED) najlepiej z możliwie wysoką klasą energetyczną. Duże telewizory pobierają proporcjonalnie więcej prądu do wielkości ekranu.

Czajnik
czajnik-elektrycznyZarówno gdy gotujemy wodę w czajniku elektrycznych czy na jakiejkolwiek kuchence zawsze należy gotować tylko tyle wody ile naprawdę potrzebujemy, gdyż inaczej energia zmieni się w ciepło, która niewykorzystana ostygnie, a Ty znowu będziesz ją gotować.

Podsumowanie

Mam nadzieję że uda Ci się zastosować jak najwięcej z tych rad, a nawet jeśli nie to będą one zawsze gdzieś z tyłu głowy i będą mówiły “robisz to źle”. Jeśli masz jakieś swoje sprawdzone rady jak oszczędzić prąd oraz jeśli udało Ci się zmniejszyć znacząco rachunki za energię to zapraszam do podzielenia się swoją opinią.

18 myśli nt. „Oszczędzanie energii – jak oszczędzać prąd w domu?

 1. stan

  A co sądzisz o urządzeniu amerykańskim za około 100 zł – KORZYŚCI Z ENERGY SAVER PRO
  Zmniejsza rachunek elektryczny do 75%
  Wyśmienity do użytku domowego i biurowego
  Efektywny dla wszystkich typów urządzeń
  Bezpieczny dla sieci i twojej rodziny
  Łatwy w użyciu: po prostu podłącz
  Optymalizuje zużycie energii
  Przedłuża żywotność urządzeń
  Wyniki gwarantowane
  Pozdrawiam i proszę o opinie

  1. Mateusz W. Autor wpisu

   Nigdy nie wierzyłem w tego typu urządzenia, które niby mają zmniejszać zużycie np. paliwa w samochodzie. Wszystko to okazuje się że nie działa jak ktoś na prawdę to przetestuje. Niezła próba reklamy 🙂

 2. stan

  Przeciesz to już zostało przetestowane ENERGY SAVER PRO i to naprawdę działa – to nie majątek aby kupić i takie urządzenie sprawdzić dla niedowiarków

 3. Paolka

  ja tam nie wierze w takie rzeczy, oczywiście że jeśli by się zastosować do tych wszystkich wskazówek na pewno by to coś dało, ale dla mnie za dużo zachodu. Chcę zmienić sprzedawcę, to chyba najprostsze rozwiązanie

  1. Mateusz W. Autor wpisu

   Można zmienić dostawcę prądu, ale dodatkowo zastosować przedstawione przeze mnie wskazówki, a na pewno rachunki za energię zmniejszą się jeszcze bardziej. Dodatkowo radzę dokładnie zapoznać się z warunkami u nowego operatora, aby później nie było problemów.

 4. Ogarniaczprądu

  Wszystkim zainteresowanym oszczędzaniem polecam grupowe zakupy energii za pomocą strony Ogarniamprad. Licytacje z udziałem sprzedawców dają szanse na wynegocjowanie bardzo konkurencyjnej ceny prądu. Najłatwiej oszczędzać po prostu płacąc mniej.

  1. Mateusz W. Autor wpisu

   Bardzo interesująca sprawa, podobnie jak zmiana dostawcy w celu zmniejszania opłat za energię. Mógłbyś więcej napisać jak to dokładnie działa?

 5. Karol B24

  W ostatnim czasie kupowałem lodówkę side by side i przeliczałem o ile będzie większe roczne zużycie prądu w jej wypadku i o ile dobre pamiętam w przypadku normalnej lodówki byłoby to około 130 zł a w przypadku sbs ok. 170 zł a więc nie ma tragedii.

 6. Piotrek

  bardzo dobry wątek, ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak dużo tracą pieniędzy poprzez energochłonne urządzenia.

 7. g.kulik

  Zmiana dostawcy to też sposób na oszczędności, ale uważajcie co podpisujecie, porównujcie oferty przed wybraniem tej ostatecznej.

  1. Mateusz W. Autor wpisu

   Zdecydowanie się zgadzam. Ostatnio coraz częściej słychać o firmach, które nakłaniają klientów do podpisywania mało korzystnych umów, wmawiając że będą płacić mniej.

 8. Marcin

  Uważam, że oszczędzanie energii w domu to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu możemy oszczędzić mnóstwo pieniędzy, które uciekają oknami, drzwiami i kominem. Opisałeś ciekawe rozwiązania.

  1. Mateusz W. Autor wpisu

   Oszczędzanie energii i nie tylko polega na tym, że suma naszych działań daje naprawdę wielkie efekty. Krótkotrwałe działanie i na małą skalę bardziej nas zdemotywuje niż cokolwiek oszczędzimy.

 9. Sebbaa

  W programie Nowy Gadżet prezentowali alternatywę czajnika elektrycznego. Urządzenie za chyba ok. 150zł podgrzewało wodę w trakcie lanie do pojemnika, dzięki czemu podgrzewana jest tylko ta woda która wypływa a nie cały baniak.

 10. Adam C.

  Dużo cennych rad i konkretnie opisane.
  Większość ludzi sobie nie zdaje sprawy ile energii ucieka i za nią darmo płacimy.

 11. Marta

  A co sądzisz o używaniu płyty indukcyjnej? Moim zdaniem szybciej grzeje. Wiadomo płacimy za energię. Ale jakby mieć gazową to trzeba płacić za gaz. Ja mam w swoim domu płyte i nie mam porównaniu do gazowych modeli.

 12. Ania

  Wystarczą drobne zmiany w nawykach, a będą ogromne zmiany w wysokości rachunków i to na naszą korzyść, także naprawdę warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *