Pożyczka krótkoterminowa czy kredyt na karcie kredytowej – co wybrać

przez | 5 sierpnia 2015

Kiedy nagle potrzebujesz pieniędzy na jakiś pilny i nieprzewidziany wydatek lub brakuje Ci środków na życie, żeby przeżyć do kolejnej wypłaty, zastanawiasz się, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Zaciągnąć szybką pożyczkę krótkoterminową czy wykorzystać kredyt na karcie kredytowej?

 

Pożyczka krótkoterminowa a kredyt na karcie

Jeden z bardziej znanych serwisów pożyczkowych w Polsce – serwis Wonga – prowadzi statystyki swoich klientów. Wynika z nich, że ponad połowa pożyczkobiorców korzystająca z pożyczki w Wonga, mogła również zadłużyć się na karcie kredytowej. Klienci woleli skorzystać jednak z pożyczki.

Pożyczka jako łatwy sposób na dodatkowe pieniądze

Pożyczkobiorcy wybierają pożyczkę w Wonga m.in. ze względu na jej prostotę i łatwość korzystania z usługi. Skorzystanie z pożyczki wymaga jedynie włączenia komputera i wypełnienia wniosku pożyczkowego. Bez żadnych dodatkowych formalności, długiego oczekiwania na pieniądze, a przede wszystkim zagłębiania się w skomplikowane procedury, na Twoim koncie pojawiają się dodatkowa gotówka.

Szybkie pieniądze z pożyczki

Pożyczka krótkoterminowa gwarantuje Ci również szybkie pieniądze, których pilnie potrzebujesz. Już w kilka minut od wypełnienia wniosku pożyczkowego, na swoim koncie bankowym zobaczysz zastrzyk potrzebnych pieniędzy.

Kwota pożyczki i termin zwrotu pieniędzy wybrany przez Ciebie

Przy pożyczce sam ustalasz, jaką kwotę pieniędzy chcesz pożyczyć i kiedy planujesz ją oddać. W serwisie Wonga dostaniesz pożyczkę do 2,5 tys. zł na maksymalnie 60 dni. Już od samego początku wiesz, jaki jest całkowity koszt pożyczki, bo serwis informuje Cię o tym jeszcze przed wypełnieniem wniosku pożyczkowego. A kiedy zwrócisz pożyczone pieniądze? O tym też decydujesz sam. W Wonga masz aż 60 dni na zwrócenie swojej pożyczki. A jeśli to dla Ciebie za krótko, zawsze możesz przedłużyć termin spłaty.

Przejrzyste zasady pożyczania

Pożyczka krótkoterminowa to na pewno produkt finansowy dla Ciebie, kiedy chcesz dostać dodatkową gotówkę bez żadnych skomplikowanych procedur, wypełniania wielu dokumentów i skrupulatnego pilnowania spłaty pożyczonych pieniędzy. Szybko, łatwo i wygodnie – to właśnie wyróżnia pożyczkę krótkoterminową spośród innych form dodatkowego finansowania.

Kredyt na karcie kredytowej

Skorzystanie z kredytu na karcie kredytowej jest kolejnym sposobem na szybkie zdobycie pieniędzy. Jednak karta kredytowa wymaga od Ciebie większego zaangażowania i skrupulatności oraz pewnej wiedzy finansowej na temat jej funkcjonowania.

Karta kredytowa jako długotrwałe zobowiązanie

W przeciwieństwie do pożyczki, w której jednorazowo pożyczasz pieniądze, a potem zwracasz je w jednorazowej transzy, karta kredytowa jest długotrwałym zobowiązaniem. Dlatego wielu klientów mających możliwość skorzystania z kredytu na karcie wybiera raczej pożyczkę.

Pożyczanie pieniędzy za pomocą karty

Karta kredytowa służy do płacenia za towary i usługi, kiedy na Twoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym brakuje środków. Kiedy płacisz kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku, które od niego pożyczasz (limit na karcie kredytowej to kredyt przyznany przez bank). Spłaty swojego kredytu dokonujesz później.

Transakcje bezgotówkowe na karcie kredytowej

Kiedy korzystasz z karty kredytowej musisz pamiętać, że służy ona do transakcji bezgotówkowych, bo tylko wtedy nie płacisz nic za udzielony Ci kredyt. Jeśli skorzystasz z karty kredytowej i wyciągniesz pieniądze z bankomatu, bank automatycznie zacznie naliczać odsetki za pobraną kwotę. A dodatkowo doliczy prowizję za wyciągnięcie gotówki.

Okresy bezodsetkowe i skrupulatne pilnowanie spłat karty

Spłacanie kredytu na karcie kredytowej sprawia trudności wielu klientom. Karta opłaca się tylko wtedy, jeśli skrupulatnie pilnujesz terminu spłaty kredytu i wykorzystujesz tzw. okres bezodsetkowy (okres, kiedy bank nie nalicza Ci za pożyczone pieniądze żadnych odsetek). Kiedy opóźnisz się ze spłatą, kredyt na karcie będzie najdroższym zobowiązaniem jakie kiedykolwiek zaciągnąłeś.

 

Kiedy stoisz przed wyborem pożyczka krótkoterminowa albo kredyt na karcie kredytowej, zastanów się, który produkt będzie dla Ciebie prostszy w obsłudze. Wiesz już, że karta kredytowa wymaga systematyczności i wiedzy finansowej, żeby była opłacalna. Pożyczkę możesz wziąć w dowolnym momencie i na dowolny cel bez martwienia się, jak i kiedy ją spłacisz.

Tekst powstał we współpracy z Wonga.pl, WybieramWonga.pl oraz Kapitalni.org