Archiwum kategorii: Oszczędzanie

Automatyzacja oszczędzania – płać sobie najpierw

przez | 7 października 2015

O październiku mówi się, że to “miesiąc oszczędzania” i być może jest to dobry moment dla każdego kto jeszcze nie rozpoczął swojej drogi do zbudowania swojej niezależności finansowej, aby przejść na stronę osób, których stan finansów poprawia się z miesiąca na miesiąc i są na drodze do wolności finansowej. Pierwszą zasadą w naszych finansach powinno… Czytaj dalej »

Oszczędzanie energii – jak oszczędzać prąd w domu?

przez | 18 marca 2015

Ten wpis chodzi za mną już od kilku miesięcy, ale postanowiłem go napisać dopiero wtedy, kiedy u mnie pojawią się efekty w oszczędzaniu energii elektrycznej i będę mógł podzielić się tymi sukcesami z czytelnikami bloga. Na efekty moich starań muszę czekać dość długo, bo prognozę firma RWE zmienia raz na pół roku, a działać trzeba… Czytaj dalej »

Spisywanie wydatków, czyli wstęp do budżetu domowego

przez | 10 marca 2015

Obserwując osoby z mojego otoczenia dochodzę do wniosku że większości wiedza na temat tego co dzieje się z ich pieniędzmi jest zbędna. Jestem pewny, że kompletnie nie wiedzą jakie sumy pieniędzy wydają każdego miesiąca oraz na co wydają te pieniądze. Jedynak pytając te osoby znacząca większość odpowiedziała by, że bardzo dobrze wie na co wydaje… Czytaj dalej »

7 rzeczy do zrobienia w 2015 roku

przez | 21 stycznia 2015

Nowy rok już za pasem, więc chciałem podzielić się z wami moimi celami na ten rok. Przedstawiłem tylko te, które dotyczą oszczędzania, inwestowania, pieniędzy i ogólnie finansów. Cele osobiste znajdują się w innym miejscu – karta papieru. Pamiętaj aby swoje cele zawsze zapisywać i określać przybliżony termin ich realizacji, gdyż kiedy będą tylko w naszej… Czytaj dalej »

Jak oszczędzać wodę – kilka rad

przez | 19 lutego 2014

Jakiekolwiek oszczędzanie nie może wiązać się dziadowaniem i dodatkowo musi spełniać drugą zasadę jaką kierują się w życiu, czyli nie może pochłaniać dodatkowego czasu dla oszczędzenia kilku groszy. Oszczędzanie, nie tylko wody, to tylko i wyłącznie nauczenie się pewnych dobrych nawyków i odpowiedniego myślenia. W innym wypadku oszczędzanie jest trudne i niewygodne, zajmujące czas i… Czytaj dalej »

Fundusz awaryjny w budżecie domowym

przez | 25 listopada 2013

Jak długo przeżyjesz gdybyś właśnie się dowiedział, że z twojego głównego źródła dochodów nie dostaniesz już ani złotówki? Na to pytanie powinniśmy sobie właśnie teraz odpowiedzieć. Jeśli dłużej niż trzy miesiące to możesz ominąć ten wpis lub przejść do komentarzy i pochwalić się swoim funduszem awaryjnym lub poduszką finansową, natomiast w przeciwnym przypadku warto przeczytać… Czytaj dalej »

Dobre sposoby jak oszczędzać na ogrzewaniu

przez | 18 listopada 2013

Zima na razie nie chce do nas przyjść, ale dla osób którym po nocach śnią się rachunki za ogrzewanie taki stan jest na rękę, ale warto przeczytać ten wpis aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych podczas nadchodzącej zimy. Według badań z ubiegłych lat, przeciętnie wydatki na ogrzewanie wynoszą około 3,5 tysiąca złotych przez cały rok, co… Czytaj dalej »